SD Home
A.net/SD
Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
South Dakota SDHSAA Outdoor State Championships
May 25th-27th 2023 Sioux Falls, South Dakota, United States
Report
Block
4 Followers
Home
Photos
Blog
News
Videos
Records
Info/Results
History for 2012 May 25th to May 26th
Results
Video
News
2023
2
2020
2019
1
2
2018
1
2
2017
1
2
2016
1
2
2015
1
2
2014
1
2
2013
1
3
2012
1
1
2011
1
1
2010
1
1
2009
1
1
2
2008
2
Media for 2012
Videos (
0
)
View
+
Photos (
0
)
View
+
Articles (
1
)
View
+
Blogs (
0
)
View
+
Results
2012 Results - South Dakota SDHSAA Outdoor State Championships
May 26th 2012, 10:02pm
Attending groups
RunnerSpace.com/HighSchool
Lead-Deadwood High School Track & Field and Cross Country - Lead, South Dakota
Roosevelt High School - 03 Track & Field and Cross Country - Sioux Falls, South Dakota
White River High School - 01 Track & Field and Cross Country - White River, South Dakota
Bon Homme High School - 01 Track & Field and Cross Country - Tyndall, South Dakota
Faith High School - 01 Track & Field and Cross Country - Faith, South Dakota
Great Plains Lutheran High School Track & Field and Cross Country - Watertown, South Dakota
Milbank High School - 01 Track & Field and Cross Country - Milbank, South Dakota
Sully Buttes High School - 07 Track & Field and Cross Country - Onida, South Dakota
RunnerSpace.com/SD
Central High School - 41 Track & Field and Cross Country - Rapid City, South Dakota
Howard High School - 01 Track & Field and Cross Country - Howard, South Dakota
Oldham-ramona High School - 01 Track & Field and Cross Country - Ramona, South Dakota
Wagner High School - 01 Track & Field and Cross Country - Wagner, South Dakota
Aberdeen Christian School Track & Field and Cross Country - Aberdeen, South Dakota
Dell Rapids High School - 01 Track & Field and Cross Country - Dell Rapids, South Dakota
Lemmon High School - 01 Track & Field and Cross Country - Lemmon, South Dakota
Rosholt High School - 01 Track & Field and Cross Country - Rosholt, South Dakota
Wilmot High School - 01 Track & Field and Cross Country - Wilmot, South Dakota
Brandon Valley High School - 01 Track & Field and Cross Country - Brandon, South Dakota
Faulkton High School - 01 Track & Field and Cross Country - Faulkton, South Dakota
Gregory High School - 01 Track & Field and Cross Country - Gregory, South Dakota
Miller Area High School - 01 Track & Field and Cross Country - Miller, South Dakota
Summit High School - 01 Track & Field and Cross Country - Summit, South Dakota
Chamberlain High School - 01 Track & Field and Cross Country - Chamberlain, South Dakota
Huron High School - 01 Track & Field and Cross Country - Huron, South Dakota
Parker High School - 01 Track & Field and Cross Country - Parker, South Dakota
Wakpala High School - 01 Track & Field and Cross Country - Wakpala, South Dakota
Alcester-hudson High School - 01 Track & Field and Cross Country - Alcester, South Dakota
Deubrook High School - 01 Track & Field and Cross Country - White, South Dakota
Lennox High School - 01 Track & Field and Cross Country - Lennox, South Dakota
Sanborn Central High School - 01 Track & Field and Cross Country - Forestburg, South Dakota
Winner High School - 01 Track & Field and Cross Country - Winner, South Dakota
Bridgewater High School - 01 Track & Field and Cross Country - Bridgewater, South Dakota
Flandreau High School - 01 Track & Field and Cross Country - Flandreau, South Dakota
Groton Area High School - 01 Track & Field and Cross Country - Groton, South Dakota
Mitchell Christian School Track & Field and Cross Country - Mitchell, South Dakota
Sunshine Bible High School Track & Field and Cross Country - Miller, South Dakota
Chester High School - 01 Track & Field and Cross Country - Chester, South Dakota
Ipswich High School - 01 Track & Field and Cross Country - Ipswich, South Dakota
Parkston High School - 01 Track & Field and Cross Country - Parkston, South Dakota
Wall High School - 01 Track & Field and Cross Country - Wall, South Dakota
Andes Central High School - 01 Track & Field and Cross Country - Lake Andes, South Dakota
Deuel High School - 01 Track & Field and Cross Country - Clear Lake, South Dakota
Lincoln High School - 02 Track & Field and Cross Country - Sioux Falls, South Dakota
Scotland High School - 01 Track & Field and Cross Country - Scotland, South Dakota
Wolsey Wessington High School - 01 Track & Field and Cross Country - Wolsey, South Dakota
Britton-hecla High School - 01 Track & Field and Cross Country - Britton, South Dakota
Florence High School - 01 Track & Field and Cross Country - Florence, South Dakota
Hamlin High School - 01 Track & Field and Cross Country - Hayti, South Dakota
Mitchell High School - 01 Track & Field and Cross Country - Mitchell, South Dakota
T F Riggs High School - 01 Track & Field and Cross Country - Pierre, South Dakota
Clark High School - 01 Track & Field and Cross Country - Clark, South Dakota
Irene - Wakonda High School - 01 Track & Field and Cross Country - Irene, South Dakota
Philip High School - 01 Track & Field and Cross Country - Philip, South Dakota
Warner High School Track & Field and Cross Country - Warner, South Dakota
Arlington High School - 01 Track & Field and Cross Country - Arlington, South Dakota
Douglas High School - 03 Track & Field and Cross Country - Box Elder, South Dakota
Lyman High School - 01 Track & Field and Cross Country - Presho, South Dakota
Sioux Falls Christian Schools Track & Field and Cross Country - Sioux Falls, South Dakota
Yankton High School - 01 Track & Field and Cross Country - Yankton, South Dakota
Brookings High School - 01 Track & Field and Cross Country - Brookings, South Dakota
Frederick High School - 01 Track & Field and Cross Country - Frederick, South Dakota
Hanson High School Track & Field and Cross Country - Alexandria, South Dakota
Mobridge High School - 01 Track & Field and Cross Country - Mobridge, South Dakota
Tea High School - 03 Track & Field and Cross Country - Tea, South Dakota
Colman-egan High School - 01 Track & Field and Cross Country - Colman, South Dakota
James Valley Christian School Track & Field and Cross Country - Huron, South Dakota
Plankinton High School - 01 Track & Field and Cross Country - Plankinton, South Dakota
Washington High School Track and Field and Cross Country - Sioux Falls, South Dakota
Avon High School - 01 Track & Field and Cross Country - Avon, South Dakota
Dupree High School - 01 Track & Field and Cross Country - Dupree, South Dakota
Freeman Academy Track & Field and Cross Country - Freeman, South Dakota
Madison High School - 01 Track & Field and Cross Country - Madison, South Dakota
Sioux Valley High School - 01 Track & Field and Cross Country - Volga, South Dakota
Cheyenne-E-Butte
Brown High School - 01 Track & Field and Cross Country - Sturgis, South Dakota
Harding County High School - 01 Track & Field and Cross Country - Buffalo, South Dakota
Mount Vernon High School- 01 Track & Field and Cross Country - Mount Vernon, South Dakota
Timber Lake High School - 01 Track & Field and Cross Country - Timber Lake, South Dakota
Colome High School - 01 Track & Field and Cross Country - Colome, South Dakota
Jones County High School - 01 Track & Field and Cross Country - Murdo, South Dakota
Platte - Geddes High School Track & Field and Cross Country - Platte, South Dakota
Watertown High School - 01 Track & Field and Cross Country - Watertown, South Dakota
Baltic High School Track & Field and Cross Country - Baltic, South Dakota
Edgemont High School - 01 Track & Field and Cross Country - Edgemont, South Dakota
Freeman High School - 01 Track & Field and Cross Country - Freeman, South Dakota
Marion High School - 01 Track & Field and Cross Country - Marion, South Dakota
Sisseton High School - 01 Track & Field and Cross Country - Sisseton, South Dakota
Little Wound HS
Canistota High School - 01 Track & Field and Cross Country - Canistota, South Dakota
Harrisburg High School - 01 Track & Field and Cross Country - Harrisburg, South Dakota
New Underwood High School - 01 Track & Field and Cross Country - New Underwood, South Dakota
Todd County High School - 01 Track & Field and Cross Country - Mission, South Dakota
Corsica High School - 01 Track & Field and Cross Country - Corsica, South Dakota
Kadoka Area High School - 01 Track & Field and Cross Country - Kadoka, South Dakota
Rapid City Christian School Track & Field and Cross Country - Rapid City, South Dakota
Waverly High School - 01 Track & Field and Cross Country - Waverly, South Dakota
Belle Fourche High School - 01 Track & Field and Cross Country - Belle Fourche, South Dakota
Elk Point-jefferson High School - 01 Track & Field and Cross Country - Elk Point, South Dakota
Garretson High School - 01 Track & Field and Cross Country - Garretson, South Dakota
Mccook Central High School - 01 Track & Field and Cross Country - Salem, South Dakota
Spearfish High School - 01 Track & Field and Cross Country - Spearfish, South Dakota
South Central High School Track and Field and Cross Country - Bonesteel, South Dakota
Canton High School - 01 Track & Field and Cross Country - Canton, South Dakota
Herreid High School - 01 Track & Field and Cross Country - Herreid, South Dakota
Newell High School - 01 Track & Field and Cross Country - Newell, South Dakota
Tri-valley High School - 01 Track & Field and Cross Country - Colton, South Dakota
Custer High School - 01 Track & Field and Cross Country - Custer, South Dakota
Kimball High School - 01 Track & Field and Cross Country - Kimball, South Dakota
Red Cloud School Track & Field and Cross Country - Pine Ridge, South Dakota
Webster High School - 01 Track & Field and Cross Country - Webster, South Dakota
Bennett County High School - 01 Track & Field and Cross Country - Martin, South Dakota
Elkton High School - 01 Track & Field and Cross Country - Elkton, South Dakota
Gayville-volin High School - 01 Track & Field and Cross Country - Gayville, South Dakota
Mcintosh High School Track & Field and Cross Country - Mcintosh, South Dakota
St Thomas More High School Track & Field and Cross Country - Rapid City, South Dakota
Takini School Track and Field and Cross Country - Howes, South Dakota
Castlewood High School - 01 Track & Field and Cross Country - Castlewood, South Dakota
Highmore High School - 01 Track & Field and Cross Country - Highmore, South Dakota
Northwestern High School - 01 Track & Field and Cross Country - Mellette, South Dakota
Tripp-delmont High School - 01 Track & Field and Cross Country - Tripp, South Dakota
Dakota Christian School Track & Field and Cross Country - Corsica, South Dakota
Lake Preston High School - 01 Track & Field and Cross Country - Lake Preston, South Dakota
Redfield High School - 01 Track & Field and Cross Country - Redfield, South Dakota
Wessington Springs High School - 01 Track & Field and Cross Country - Wessington Springs, South Dakota
Beresford High School - 01 Track & Field and Cross Country - Beresford, South Dakota
Estelline High School - 01 Track & Field and Cross Country - Estelline, South Dakota
Gettysburg High School Track & Field and Cross Country - Gettysburg, South Dakota
Mclaughlin High School - 01 Track & Field and Cross Country - Mclaughlin, South Dakota
Stanley County High School - 01 Track & Field and Cross Country - Fort Pierre, South Dakota
Pine Ridge School Track and Field and Cross Country - Pine Ridge, South Dakota
Centerville High School - 01 Track & Field and Cross Country - Centerville, South Dakota
Hitchcock Tulare High School - 01 Track & Field and Cross Country - Tulare, South Dakota
O'gorman High School Track & Field and Cross Country - Sioux Falls, South Dakota
Vermillion High School - 01 Track & Field and Cross Country - Vermillion, South Dakota
Dakota Valley High School - 01 Track & Field and Cross Country - North Sioux City, South Dakota
Langford High School - 01 Track & Field and Cross Country - Langford, South Dakota
Roncalli Jr & Sr High School Track & Field and Cross Country - Aberdeen, South Dakota
West Central High School - 01 Track & Field and Cross Country - Hartford, South Dakota
Bison High School - 01 Track & Field and Cross Country - Bison, South Dakota
Eureka High School - 01 Track & Field and Cross Country - Eureka, South Dakota
Grant-deuel High School - 01 Track & Field and Cross Country - Revillo, South Dakota
Menno High School - 01 Track & Field and Cross Country - Menno, South Dakota
Stevens High School - 42 Track & Field and Cross Country - Rapid City, South Dakota
St Mary Catholic School Track & Field and Cross Country - Dell Rapids, South Dakota
Central High School - 01 Track & Field and Cross Country - Aberdeen, South Dakota
Hot Springs High School - 01 Track & Field and Cross Country - Hot Springs, South Dakota
Oelrichs High School - 01 Track & Field and Cross Country - Oelrichs, South Dakota
Viborg High School - 01 Track & Field and Cross Country - Viborg, South Dakota
Hill City High School Track & Field and Cross Country - Hill City, SD
De Smet High School - 01 Track & Field and Cross Country - De Smet, South Dakota
Invited groups
2012
South Dakota SDHSAA Outdoor State Championships
2012 Results - South Dakota SDHSAA Outdoor State Championships
Published by
RunnerSpace.com/HighSchool
May 26th 2012, 10:02pm
South Dakota SDHSAA Outdoor State Championships
May 25, 2012 to May 26, 2012
Various, SD, US
« Filter Results by Team: »
Aberdeen Christian
Aberdeen Cntrl HS
Aberdeen Roncalli
Alcester
Andes Central HS
Arlington
Avon
Baltic
Belle Fourche
Bennett County
Beresford
Bison
Bon Homme
Brandon Valley HS
Bridgewater
Britton_hecla
Brookings HS
Canistota
Canton
Castlewood HS
Centerville
Chamberlain
Chester
Cheyenne-Eagle Butte
Clark
Colman-Egan Area
Colome HS
Corsica
Custer
Dakota Christian
Dakota Valley
Dell Rapids
Dell Rapids St Marys HS
Desmet
Deubrook Area
Deuel
Douglas HS
Dupree
Edgemont
Elk Point-Jefferson
Elkton
Estelline
Eureka/Bowdle
Faith
Faulkton Area HS
Flandreau
Florence
Frederick
Freeman Academy
Freeman Public
Garretson
Gayville-Volin
Gettysburg
Grant-Deuel
Great Plains Lutheran
Gregory
Groton
Hamlin
Hanson
Harding County
Harrisburg
Herreid
Highmore
Hill City
Hitchcock
Hot Springs
Howard
Huron HS
Ipswich
Irene
James Valley Christian
Jones County
Kadoka Area
Kimball/White Lk
Lake Preston
Langford
Lead-Deadwood
Lemmon
Lennox
Little Wound
Lyman
Madison
Marion
McCook Central
McIntosh
McLaughlin
Menno
Milbank
Miller
Mitchell Christian
Mitchell HS
Mobridge
Mt Vernon HS
New Underwood
Newell HS
Northwestern HS
O'Gorman MS
Oelrichs
Oldham-Ramona
Parker
Parkston/Ethan HS
Philip
Pierre
Pine Ridge
Plankinton
Platte Community
Rapid City Central
Rapid City Christian
Rapid City S
Red Cloud
Redfield
Rosholt
Sanborn Central HS
Scotland
SF Lincoln HS
SF Roosevelt HS
Sioux Falls Christian
Sioux Valley
Sisseton
South Central
Spearfish
St. Thomas More
Stanley County
Sturgis Brown
Sully Buttes
Summit
Sunshine Bible Academy
Takini
Tea Area
Timber Lake
Todd County
Tri-Valley
Tripp-Delmont/Armour HS
Vermillion
Viborg Public
Wagner Community
Wakpala
Wall
Warner
Washington
Watertown HS
Waverly
Webster
Wessington Springs
West Central
White River
Wilmot
Winner
Wolsey-Wessington
Yankton
|
100m
|
200m
|
400m
|
800m
|
1600m
|
3200m
|
100m Hurdles
|
110m Hurdles
|
300m Hurdles
|
4x100m Relay
|
4x200m Relay
|
4x400m Relay
|
4x800m Relay
|
Sprint Medley 2,2,4,8
|
Shot Put
|
Discus
|
High Jump
|
Long Jump
|
Triple Jump
|
Pole Vault
|
100m Wheelchair
Mens Sprint Medley 2,2,4,8 Class A
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Ruhaak
,
Sorensen
,
Olson
,
Krier
Vermillion
3:39.05
1
10
2
Bertram
,
Fritz
,
Old Lodg
,
Brother
Winner
3:40.75
1
8
3
Mulbah
,
Becker
,
Mueller
,
Kuehl
West Central
3:41.18
1
6
4
Keller
,
Friesz
,
Schaefba
,
Hill
Mobridge
3:43.32
1
5
5
Rombough
,
Schaff
,
Peterka
,
Sivertse
Miller
3:43.61
1
4
6
Harwig
,
Thompson
,
Sittig
,
Aberson
Baltic
3:44.03
1
3
7
Flatten
,
McGraw
,
Weisbrod
,
Kolden
Clark
3:46.00
1
2
8
Monson
,
Thuringe
,
Lindeman
,
Hohn
Parkston/Ethan H
3:46.72
1
1
Mens Sprint Medley 2,2,4,8 Class A
Back to top
Name
School
Prelims
H#
Pts
1
Ruhaak
,
Sorensen
,
Olson
,
Krier
Vermillion
3:40.51
1
4
Bertram
,
Connot
,
Old Lodg
,
Brother
Winner
3:42.55
1
2
Mulbah
,
Becker
,
Mueller
,
Kuehl
West Central
3:43.13
2
5
Keller
,
Friesz
,
Schaefba
,
Hill
Mobridge
3:43.42
2
6
Harwig
,
Thompson
,
Sittig
,
Aberson
Baltic
3:45.36
1
7
Rombough
,
Schaff
,
Peterka
,
Sivertse
Miller
3:45.55
2
3
Monson
,
Thuringe
,
Lindeman
,
Hohn
Parkston/Ethan H
3:48.34
3
8
Flatten
,
McGraw
,
Weisbrod
,
Kolden
Clark
3:48.48
2
9
Ripley
,
Halverso
,
Dolen
,
Dolen
Canton
3:50.05
3
10
Blindert
,
Clevelan
,
Gottlob
,
Hopkins
McCook Central
3:50.23
2
11
Carrillo
,
Rotert
,
Wietgref
,
Rombough
Spearfish
3:50.69
1
12
Heller
,
Wilkins
,
Alberda
,
Daum
Platte Community
3:52.73
3
13
Nelson-L
,
Anderson
,
Waldner
,
Giles
Madison
3:53.70
3
14
Bares
,
Sutera
,
Bentzen
,
Sutera
Bon Homme
3:55.10
3
15
Bergstro
,
Sharp
,
Schroede
,
Lacey
Dell Rapids
3:55.79
1
16
Hernande
,
Eiesland
,
Bryant
,
Huntingt
Custer
3:56.28
2
17
Trautman
,
Farnham
,
Flores
,
Fargen
Elkton
3:56.45
3
18
Clausen
,
Aadland
,
Whitmyre
,
Hagen
Webster
3:56.99
1
19
MacConne
,
Olson
,
Carlson
,
Guy
Britton_hecla
3:57.08
1
20
Kruse
,
Schwartz
,
Kruse
,
Sperlich
Deubrook Area
3:58.94
1
21
Colombe
,
Nunpa
,
Allen
,
Humbert
Todd County
4:00.04
2
22
Waltman
,
Holzer
,
King
,
Mitzel
Aberdeen Roncall
4:02.42
2
23
Fischer
,
Red Toma
,
Red Owl
,
Slides O
Cheyenne-Eagle B
4:03.92
3
24
Cottier
,
Phillips
,
Piper
,
Morrsion
Pine Ridge
4:14.05
3
Mens Sprint Medley 2,2,4,8 Class AA
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Determan
,
Ayom
,
Eberle
,
Waddell
Washington
3:32.20
1
10
2
Grieve
,
Tripp
,
Taggart
,
Schultz
Brandon Valley H
3:33.61
1
8
3
Clark
,
Isaacson
,
Johnsen
,
Tuschen
SF Roosevelt HS
3:34.12
1
6
4
Munari
,
Wiemann
,
Forman
,
DeHaven
Brookings HS
3:34.60
1
5
5
Morris
,
Marty
,
Leach
,
Jelen
SF Lincoln HS
3:38.30
1
4
6
Kuno
,
Kracht
,
Ireland
,
Simmons
Sturgis Brown
3:40.91
1
3
7
Steffl
,
Hermanso
,
Beacom
,
Freese
O'Gorman MS
3:42.60
1
2
8
Youngblo
,
Benish
,
Burks
,
Wilson
Rapid City S
3:45.48
1
1
Mens Sprint Medley 2,2,4,8 Class AA
Back to top
Name
School
Prelims
H#
Pts
1
Morris
,
Marty
,
Leach
,
Jelen
SF Lincoln HS
3:39.83
1
3
Grieve
,
Tripp
,
Taggart
,
Hogie
Brandon Valley H
3:41.11
1
4
Munari
,
Wiemann
,
Forman
,
Tappan
Brookings HS
3:42.05
1
2
Clark
,
Wetering
,
Isaacson
,
Ahrendt
SF Roosevelt HS
3:42.09
2
5
Determan
,
Ayom
,
Eberle
,
Sannes
Washington
3:43.93
2
6
Steffl
,
Hermanso
,
Beacom
,
Freese
O'Gorman MS
3:44.41
1
7
Atkinson
,
Benish
,
Burks
,
Wilson
Rapid City S
3:44.44
1
8
Kuno
,
Kracht
,
Ireland
,
Kopplin
Sturgis Brown
3:45.61
2
9
Ruffin-H
,
Clem
,
Smith
,
Marler
Rapid City Centr
3:45.95
2
10
Berg
,
Tetzlaff
,
Rumrill
,
Gordon
Pierre
3:46.67
2
11
Loes
,
Kummer
,
Greenway
,
Mauer
Mitchell HS
3:47.51
2
12
Phillips
,
Hartung
,
Johnson
,
Hieb
Aberdeen Cntrl H
3:49.20
2
13
Savage
,
Fitzsimm
,
Sage
,
Olson
Yankton
3:49.62
2
14
Lavoie
,
Frazier
,
Huddelso
,
Fowler-M
Douglas HS
3:50.59
1
--
Bratland
,
Poppen
,
Foley
,
Gilberts
Watertown HS
DNF
1
Mens Sprint Medley 2,2,4,8 Class B
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Hay
,
Reynolds
,
Olson
,
Jongelin
Parker
3:41.98
1
10
2
Hamilton
,
Egeruoh
,
Brockel
,
McClain
Sunshine Bible A
3:42.34
1
8
3
Willman
,
Jones
,
Butterfi
,
Kraft
Wessington Sprin
3:44.95
1
6
4
Rigsby
,
Kjellsen
,
Weber
,
VanBocke
Arlington
3:50.07
1
5
5
Johnson
,
McIntosh
,
Planteen
,
McIntosh
Langford
3:51.02
1
4
6
Lux
,
Weiszhaa
,
Weiszhaa
,
Schwingl
Eureka/Bowdle
3:51.85
1
3
--
Gerdes
,
Kludt
,
Novak
,
Engen
Viborg Public
DQ
1
--
Wethor
,
Herrick
,
Dye
,
Schweitz
Bridgewater
DQ
1
Mens Sprint Medley 2,2,4,8 Class B
Back to top
Name
School
Prelims
H#
Pts
1
Hay
,
Reynolds
,
Olson
,
Jongelin
Parker
3:43.04
1
4
Hamilton
,
Egeruoh
,
Brockel
,
Svennes
Sunshine Bible A
3:45.81
1
5
Kenobbie
,
Butterfi
,
Jones
,
Kraft
Wessington Sprin
3:46.05
1
2
Wethor
,
Herrick
,
Dye
,
Schweitz
Bridgewater
3:48.78
3
6
Gerdes
,
Kludt
,
Novak
,
Engen
Viborg Public
3:52.36
3
7
Johnson
,
McIntosh
,
Planteen
,
McIntosh
Langford
3:53.14
3
8
Lux
,
Weiszhaa
,
Weiszhaa
,
Schwingl
Eureka/Bowdle
3:53.21
3
3
Rigsby
,
Kjellsen
,
Weber
,
VanBocke
Arlington
3:54.36
2
9
Munkvold
,
Rinehart
,
Schmidt
,
Mutchelk
Freeman Public
3:56.05
3
10
Heidenre
,
Frericks
,
Sorenson
,
Franco
Northwestern HS
3:56.26
2
11
Park
,
Clark
,
Bennett
,
Ross
Colman-Egan Area
3:58.39
1
12
Smiley
,
Trainor
,
Lutz
,
Schuelke
Faith
3:58.65
2
13
Schaefba
,
Dumdie
,
Larson
,
Houck
Herreid
3:59.77
1
14
Moody
,
Hinker
,
Wesselin
,
Olsen
Mt Vernon HS
3:59.78
2
15
Vander M
,
Sudbeck
,
Pretty B
,
Ireland
Kadoka Area
4:00.42
1
16
Giovanne
,
Ohland
,
Hahn
,
Moffenbi
Great Plains Lut
4:00.46
2
17
Shay
,
Hausman
,
Gorder
,
Reed
Estelline
4:01.92
2
18
Koch
,
Jensen
,
Koch
,
Robinson
Harding County
4:02.86
3
19
Sturgeon
,
Van Gerp
,
Mudder
,
Blaha
Avon
4:03.00
2
20
Tuszka
,
Peck
,
Tuszka
,
Rozell
Warner
4:03.01
3
21
Serr
,
Tuttle
,
Frank
,
Schweige
South Central
4:06.02
1
22
Nelson
,
Boylan
,
Hohenber
,
Durch
Newell HS
4:08.08
3
--
Adrian
,
Larvie
,
Waln
,
Leader C
White River
DQ
2
Womens Sprint Medley 2,2,4,8 Class A
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Mack
,
McNeel
,
Dahlstro
,
Konkol
Custer
4:17.49
1
10
2
White
,
Carlson
,
Swedlund
,
Twohy
St. Thomas More
4:19.16
1
8
3
Sieverdi
,
Skinner
,
Macdonal
,
Mammenga
West Central
4:20.48
1
6
4
VandeStr
,
Glenn
,
Larson
,
Lohan
Canton
4:25.99
1
5
5
Johnson
,
Peters
,
Olson
,
Olson
Vermillion
4:27.70
1
4
6
Eddy
,
Siemonsm
,
Hoff
,
Schlaikj
Dell Rapids
4:28.63
1
3
7
Hanson
,
Morgan
,
Karst
,
Carrels
Aberdeen Roncall
4:37.03
1
2
8
Truhe
,
Erickson
,
Davis
,
Hereen
Elk Point-Jeffer
4:43.40
1
1
Womens Sprint Medley 2,2,4,8 Class A
Back to top
Name
School
Prelims
H#
Pts
1
Heggen
,
Glenn
,
Larson
,
Lohan
Canton
4:24.77
3
5
Hanson
,
Morgan
,
Karst
,
Woytasse
Aberdeen Roncall
4:28.69
3
2
Mack
,
McNeel
,
Thomsen
,
Dahlstro
Custer
4:28.86
4
3
Sieverdi
,
Skinner
,
Macdonal
,
Wahl
West Central
4:29.78
1
6
Truhe
,
Erickson
,
Davis
,
Hereen
Elk Point-Jeffer
4:30.93
3
7
Eddy
,
Siemonsm
,
Hoff
,
Schlaikj
Dell Rapids
4:31.37
3
8
Johnson
,
Peters
,
Olson
,
Olson
Vermillion
4:32.13
4
9
Heusinkv
,
Ronke
,
McLouth
,
Sutera
Bon Homme
4:32.28
1
10
VanDeBer
,
Greenhof
,
Gloe
,
Carnicle
Garretson
4:33.04
1
4
White
,
Carlson
,
Kirsch
,
Swedlund
St. Thomas More
4:33.35
2
11
Van Heer
,
Halling
,
Westerma
,
VanHolla
Harrisburg
4:33.46
1
12
Lawrence
,
Schad
,
Pearman
,
Beautifu
Cheyenne-Eagle B
4:33.61
4
13
Griffith
,
Griffith
,
Meeker
,
Dittman
Spearfish
4:33.68
3
14
Landsman
,
Jandahl
,
Johnson
,
Stoltenb
Elkton
4:34.73
4
15
Wagner
,
Martin
,
Keller
,
Slater
Mobridge
4:34.94
3
16
Blom
,
Duff
,
Finck
,
Nipe
Madison
4:36.20
4
17
Derby
,
Sulentic
,
Gallaghe
,
Stagner
Lead-Deadwood
4:37.45
2
18
Engebret
,
Whalen
,
Erickson
,
Rabenber
Platte Community
4:37.98
1
19
Schrank
,
Korn
,
Brands
,
Kelderma
Sioux Falls Chri
4:39.18
4
20
Baus
,
Christen
,
Jones
,
Barrett
Britton_hecla
4:39.19
3
21
Trapp
,
Dilts
,
Leddy
,
Redmond
Milbank
4:40.66
2
22
Colombe
,
Ballinge
,
Grimshaw
,
Grimshaw
Todd County
4:41.31
2
23
Papierni
,
Ringheim
,
Peterson
,
Bjorklan
Sioux Valley
4:44.26
2
24
Gardner
,
DeMers
,
Richey
,
Hennebol
Winner
4:46.92
2
25
Kruse
,
Rogness
,
Bauman
,
Berndt
Deubrook Area
4:47.88
1
26
Wooldrid
,
Harris
,
Gylten
,
Grabow
Hill City
4:48.49
2
27
Martenso
,
Drew
,
Reinart
,
Lehrke
Sisseton
4:48.95
4
28
Busskohl
,
Hintz
,
Mastel
,
Popham
Florence
4:57.63
4
29
Remily
,
Gillette
,
Heer
,
Blume
Redfield
4:59.19
1
Womens Sprint Medley 2,2,4,8 Class AA
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Stangl
,
Davis
,
DeSpiegl
,
Hemiller
Watertown HS
4:14.58
1
10
2
Weber
,
Knecht
,
Weisbeck
,
Flakus
Aberdeen Cntrl H
4:18.14
1
8
3
Maxon
,
Burke
,
Brandt
,
Hearn
Rapid City Centr
4:18.73
1
6
4
Wiederri
,
Johnson
,
Tschappa
,
Kearney
Washington
4:20.61
1
5
5
Groseth
,
Delzer
,
Deuter
,
Wolf
Rapid City S
4:22.53
1
4
6
Gaetze
,
Farnham
,
Volek
,
Rietveld
Mitchell HS
4:23.30
1
3
7
Erlandso
,
Hoover
,
Kruger
,
Presler
Brandon Valley H
4:30.51
1
2
8
Schuck
,
Lyle
,
Engbrech
,
Peterson
Sturgis Brown
4:32.64
1
1
Womens Sprint Medley 2,2,4,8 Class AA
Back to top
Name
School
Prelims
H#
Pts
1
Stangl
,
Doyen
,
DeSpiegl
,
Moran
Watertown HS
4:21.78
1
3
Schuck
,
Lyle
,
Engbrech
,
Peterson
Sturgis Brown
4:24.62
1
2
Wiederri
,
Johnson
,
Tschappa
,
Johnson
Washington
4:26.04
2
4
Coats
,
Burke
,
Brandt
,
Broderic
Rapid City Centr
4:26.59
1
5
Groseth
,
Delzer
,
Wolf
,
Fierro
Rapid City S
4:26.63
2
6
Weber
,
Knecht
,
Larson
,
Waage
Aberdeen Cntrl H
4:27.56
2
7
Erlandso
,
Hoover
,
Kruger
,
Presler
Brandon Valley H
4:28.14
1
8
Gaetze
,
Farnham
,
Volek
,
Rietveld
Mitchell HS
4:28.82
2
9
Snyder
,
Bondy
,
Raecke
,
Meintsma
Pierre
4:28.86
2
10
Weier
,
Suarez
,
Rief
,
Knobloch
Brookings HS
4:30.23
1
11
Titus-Ba
,
Pourier
,
Tonderum
,
Clark
Douglas HS
4:32.30
1
12
Haas
,
Elshami
,
Uthe
,
Fehrs
SF Lincoln HS
4:36.21
2
13
Hora
,
Hale
,
Wirth
,
Haak
Yankton
4:40.98
1
14
Rademach
,
Vissers
,
Leikas
,
Hein
SF Roosevelt HS
4:42.39
2
15
Shilling
,
Smith
,
Wehde
,
Dickson
Huron HS
4:49.46
2
Womens Sprint Medley 2,2,4,8 Class B
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Little
,
Johnson
,
McEldown
,
Strait
Castlewood HS
4:17.36
1
10
2
Liston
,
McKee
,
McConnel
,
Wegh
Alcester
4:29.04
1
8
3
Bjorklun
,
Begalka
,
Dolezal
,
Saathoff
Estelline
4:29.26
1
6
4
Tebay
,
Tebay
,
Kopfmann
,
Kraft
Wessington Sprin
4:30.82
1
5
5
Nash
,
Lager
,
Soulek
,
Jensen
Freeman Public
4:34.70
1
4
6
Wipf
,
Sandmeie
,
Stotz
,
Weber
Eureka/Bowdle
4:35.35
1
3
7
Marquard
,
Buse
,
Ortman
,
Klyaic
Canistota
4:36.47
1
2
8
Pistulka
,
Kenzy
,
Johnson
,
Schweige
South Central
4:39.39
1
1
Womens Sprint Medley 2,2,4,8 Class B
Back to top
Name
School
Prelims
H#
Pts
1
Bjorklun
,
Begalka
,
Dolezal
,
Saathoff
Estelline
4:27.63
2
4
Little
,
Johnson
,
McEldown
,
Strait
Castlewood HS
4:27.73
2
2
Wipf
,
Sandmeie
,
Stotz
,
Weber
Eureka/Bowdle
4:30.24
1
3
Tebay
,
Tebay
,
Kopfmann
,
Kraft
Wessington Sprin
4:30.47
3
5
Liston
,
McKee
,
McConnel
,
Wegh
Alcester
4:33.33
2
6
Nash
,
Lager
,
Soulek
,
Jensen
Freeman Public
4:33.56
1
7
Frank
,
Kenzy
,
Johnson
,
Schweige
South Central
4:34.50
1
8
Marquard
,
Buse
,
Ortman
,
Klyaic
Canistota
4:34.81
2
9
Schrempp
,
Logan
,
Wieseler
,
Cronin
Gettysburg
4:35.11
1
10
BlueArm
,
BlueArm
,
Petersen
,
Ham
Lemmon
4:35.74
1
11
Punt
,
Koy
,
Hauge
,
Bladow
Warner
4:36.63
3
12
Ferguson
,
Lettelli
,
Herber
,
Byrd
Kadoka Area
4:37.21
1
13
Ishmael
,
Nedved
,
Nelson
,
Clark
Gayville-Volin
4:38.20
2
14
McCauley
,
Hamlin
,
Buchholz
,
Zilverbe
Highmore
4:38.22
3
15
Zobel
,
Boeck
,
VanBocke
,
Heuer
Arlington
4:42.57
2
16
Casanova
,
Thurow
,
Thrasher
,
Hagemann
Oldham-Ramona
4:42.83
3
17
Loban
,
Zuccaro
,
Decker
,
Loewen
James Valley Chr
4:43.95
3
18
Spencer
,
Herrbold
,
Huber
,
Schaeffe
Menno
4:43.99
3
18
Polreis
,
Mingo
,
Just
,
Sandau
Tripp-Delmont/Ar
4:43.99
2
20
Fjeldhei
,
Quaschni
,
Holder
,
Thorsten
Herreid
4:45.29
2
21
Uthe
,
Halverso
,
Herman
,
Herman
Lyman
4:45.77
1
22
Aberle
,
Mettler
,
Aberle
,
Aberle
Timber Lake
4:46.12
3
23
Wetzler
,
Sparling
,
Taylor
,
Clemens
Northwestern HS
4:50.82
1
24
Pitz
,
Braun
,
Pond
,
Fuhrmann
Ipswich
5:18.92
3
Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Like
·
Comment
·
Share
·
E-mail
·
591902 views
Post to:
Post as:
Post
156 shares:
South Dakota SDHSAA Outdoor State Championships
,
Aberdeen Christian School Track & Field and Cross Country - Aberdeen, South Dakota
,
Alcester-hudson High School - 01 Track & Field and Cross Country - Alcester, South Dakota
,
Andes Central High School - 01 Track & Field and Cross Country - Lake Andes, South Dakota
view all
0
likes:
0
comment(s)
History for South Dakota SDHSAA Outdoor State Championships
Year
Results
Videos
News
Photos
Blogs
2023
2
2022
1
2021
1
2019
1
2
2018
1
2
2017
1
2
2016
1
2
2015
1
2
2014
1
2
2013
1
3
2012
1
1
2011
1
1
2010
1
1
2009
1
1
2
2008
2
Show 12 more
Hashtags
#south-dakota-state
#state-meet
#sdpb
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!